Духът на Варна: култура, религия и природни феномени

Варна е не само морски курорт, а културен център с хилядолетна история, на чието наследство можем да се радваме и днес. Възприеман предимно като лятна дестинация, зад плажовете се крие друг свят - древен, културен и изпълнен с история. От най-старото злато в света до мистични скални манастири и пустинни пейзажи - градът разказва хилядолетна история. Кои места препоръчвам да посетиш във Варна и околностите - споделям в следващите редове.

Регионален исторически музей

Една от най-разнообразните експозиции е тази във варненския музей
Археологическият музей във Варна е основан през 1887 г. от братята Шкорпил. Експозицията е подредена хронологично – от Праистория, Античност и Средновековие до църковно изкуство. Археологическият музей е впечатляващ и, ако все още не си го посещавал, силно препоръчвам да го разгледаш.

Гробен инвентар
Тук се намира Варненското енеолитно съкровище – най-старото обработено злато в света, датирано около 4600–4200 г. пр. Хр. Златните предмети са над 3 000 на брой. Счита се, че показват първите наченки на социално и класово разделение. Един от най-впечатляващите гробове е Гроб 43. В него са открити брадва със златнообкована дръжка, златни гривни, халки, нанизи от златни мъниста, златни кабърчета, медно копие, костни игли и лък със златни обковки – вероятно от погребението на местен вожд.

Пазарна маса от мрамор с контролни мерки за обем, II - III в.
Ескпозицията в музея е толкова интересна, че си отдели поне 2-3 часа, за да я разгледаш обстойно и да прочетеш всичко. Музеят е чудесен начин да се пренесеш в ежедневието на древните хора, населявали тези земи.

Римските терми на Одесос 

Останките от римските терми
Римските обществени бани на Одесос са построени в края на II – началото на III в. сл. Хр., по време на управлението на император Септимий Север. Планировката им е типична за т.нар. „малък императорски тип“ терми. Те са четвъртите по големина в европейските провинции на Римската империя. Свидетелстват за икономическия и културен разцвет на древния Одесос.

Стените на някое от помещенията в баните
Основните помещения включват: фригидариум - помещение за къпане със студена вода, тепидариум - помещение за къпане с хладка вода, калдариум - помещение за къпане с гореща вода. Имало съблекални, тоалетни, гостилници, малки магазинчета за “всичко за къпане” и т.н.

Всъщност останките не са малко
Термите функционирали сравнително кратко – около 80–100 години, поради настъпилата криза в Империята. Поддръжката им била скъпа и около 280 г. били окончателно изоставени. Части от тях били разрушени, а строителните материали – използвани повторно за други сгради. Римските терми са добре запазени и определено си заслужава да се посетят.

Термите се намират в близост до пешеходната централна улица и недалеч от плажа

Къде да отседнем във Варна?

Лобито на хотел Аква
Преди да продължим към следващите чудеса на града, се настаняваме в Aqua Hotel Varna. Разположен на удобно място, хотелът предлага настаняване в стандартни, премиум стаи, студиа и VIP апартаменти. Стаите са с модерно обзавеждане, минибар, просторни бани и удобни легла. Закуската е разнообразна и поднесена на блок маса – с прясно приготвени аламинути, печива, свежи зеленчуци и сезонни плодове.

Сезонни плодове и свежи продукти
Стандартна двойна стая
Хотелът предлага и фитнес зала с гледка към града
Хотелът е подходящ и за бизнес – има шест напълно оборудвани конферентни зали. В ресторант „Аква“ се организират коктейли, банкети, сватби и други събития. Разполага с фитнес и релакс зона със сауна, а близостта му до Морската градина го прави идеален за разходки.


Арменската църква “Сурп Саркис”

Арменската църква и дворът й са добре поддържани
Арменци се заселват в Одесос преди около 1000 години, идвайки от различни краища – Крим, Бесарабия, Полша. Още през XVII в. е съществувала арменска църква, за което свидетелстват надгробни плочи от 1677, 1695 и 1775 г., използвани при оформянето на олтара.

Преди настоящата каменна църква е съществувала дървена, която изгаря. Новият храм започва да се изгражда по инициатива на арменския първенец Гарджи Саркис. Със съгласието на тогавашните османски власти, църквата е построена под нивото на улицата.

Хачкар от дърворезба
През 2002 г. храмът е основно обновен. В двора му има паметник на жертвите на арменския геноцид. Днес “Сурп Саркис” е една от десетте действащи арменски църкви в България. Армения е първата страна, приела християнството като държавна религия, а интересът ми към арменската история се засили още повече след обиколката ни из арменските манастири.

Аладжа манастир 

Скалният манастир до Варна
На 17 км от Варна се намира един от най-известните средновековни скални манастири в България – Аладжа манастир. Датира от XIII–XIV в. и е изсечен във варовикови скали. Състои се от няколко помещения, разположени на два етажа – включително църква, монашески килии, трапезария и параклиси.

През коридори се минава от помещение в помещение
Произходът на името не е напълно ясен, но според най-популярната теория, идва от османския период и означава „пъстър“ – поради стенописите, открити вътре. Думата има персийско-арабски произход.

Дървена пътека обикаля помещенията на манастира
През XIII в. местни християни използвали изоставения манастир като свято място за погребения. На около 600–700 м от основната част се намират и Катакомбите – малки пещери, изсечени в скалите. Не е ясно с каква функция са били, но вероятно са използвани от отшелници през V–VI в. В едно от помещенията има и гробни камери.

Параклис

На размер манастирът е голям
Аладжа манастир е водещ сред скалните манастири в България и един от най-известните. Той не е действащ, но се радва на интерес от туристите и ако си в района на Варна, препоръчвам да не го пропускаш. 

Катакомбите

Побитите камъни

Каменната гора
Знаеш ли коя е единствената пустиня в България? Това е природният феномен Побити камъни, разположен на 18 км западно от Варна. Представлява „каменна гора“ от варовикови колони с височина между 5 и 7 метра и дебелина до 3 метра. Името им идва от турската дума Dikilitaş, означаваща „изправени камъни“, тъй като приличат на забити в пясъка.

Някои от камъните достигат височина до 7 м
Смята се, че се формирали преди около 50 милиона години, когато тази местност била дъно на древно море. След оттеглянето на водата, процесите на ерозия оформили причудливите форми, които виждаме и днес.
Побитите камъни се простират на площ от 50 кв. км, но най-посещаваната е централната група
Кръгът, в който ако си пожелаеш нещо, то ще се сбъдне

Побитите камъни са уникален природен феномен по нашите земи. Посещението им е един чудесен завършек на туристическата ни обиколка на историческа Варна.

Може още да ви хареса

2 Коментара

  1. Анонимен10/7/25

    Били сме на Аладжа манастир преди много години . Всичко друго е много интересно . Браво !

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Аладжа манастир е много интересен, нямам търпение да посетя Ивановските скоро.

      Изтриване

КАТЕГОРИИ