Връзката на Афродита с Пафос
Палепафос (старият град) играел важна роля в генезиса на кипърската богиня, по-късно наречена Афродита. Около 1200 г. пр. Хр., когато градът бил в разцвет, жителите на Пафос били управлявани от митичния цар Кинирас. Те издигнали в култ Великата богиня от ориенталски характер – богинята на плодородието и любовта, обозначена от голи фигури с маркирани сексуални белези.
 |
Колонади
|
Вероятно тя била свързвана с богинята Астарте, която също имала светилище в Пафос. Наречена е пафийка/пафианка и като такава била издигната в култ на други места из острова. През 4 в. била изцяло призната като гръцката Афродита.
Ритуали, свързани с култа към Афродита в Пафос
В светилището на Палепафос богинята се почитала под формата на камък до римски времена. Според традицията, нейният олтар никога не се мокрел от дъжд или кръв, защото тя се възмущавала от кръвни жертви. Предлагали й се рисунки на животни, тежки парфюми, балсами, продукти с мед, плодове.
 |
Менхир в светилището на Афродита
|
Богат жеец, вероятно царят на града, заедо със своите жрици и близки прислуги обслужвали Афродита. “
Свещеният брак”, нетипичен в близкия изток ритуал, бил практикуван между царя и жриците, за да му се предаде божествената сила. Накитите на Афродита, поднасяни от служителите на специални церемонии, са описани няколко пъти в поеми на Омир.
Предполага се, че проституцията била част от практиките в свещените градини на светилището. Вероятно имало церемонии, по време на които на участниците е давано бучка сол и модел на мъжки полов орган.
 |
Изложени разкопки, сред които има интересни примери
|
Образът на Афродита от Кипър
Наследена от предишната богиня на плодородието, считало се, че Афродита имала универсална сила. Богинята проповядвала плодородието със страст и любов. Тя била покровителка на здравия брак и малките деца. Като богиня на плодородието, тя закриляла агрикултурата и металургията, както и всички натурални продукти. Имала свещени градини в светилището си.
Огромна била силата на богинята. Ако не била уважавана, си отмъщавала жестоко, но от друга страна била милосърдна. Закриляла царските династии и градове. Била патрон на морето, откъдето се родила. Закриляла моряци и мореплаватели. Била наричната Красавицата, Златната Афродита, Богинята със златната корона и златното колие. За повече от 2000 години останала кипърската богиня, докато не била идентифицирана като гръцката Афродита през 4 в. пр. Хр.
 |
Части от светилището |
Афродита и мидените черупки
Основната асоциация между мидените черупки и Афродита е очевидна и останала като образна репрезентация на богинята, издигаща се от морето върху мидена черупка. В древни времена мидените черупки също се свързвали с плодородието. Красотата на мидените черупки и връзката им с Афродита довели до тяхното използване за съхраняване на козметика. Освен тези асоциации, някои видове миди са свързвани с Афродита и заради формата си.
 |
Руините |
Свещеният камък
Този камък (зеленочерен вулканичен камък) се счита за култов символ на Афродита от светилището в Палепафос. Подобен обект се появява на известни изображения. Култът към него вероятно е усвоен от древни практики в Ориента, където е известно почитането на свещени камъни, за които се вярва, че олицетворяват даденото божество. Древните писатели го описват като култ към божеството в Пафос.
 |
Свещеният камък на Афродита |
 |
Глинен питос |
На територията на светилището има музей с експонати, сред които глинен питос, който при откриването бил заровен до ръба на кръгла яма, вкопана в пода на колонадната зала. Отнася се към 14 в.пр.Хр. Една от дръжките му е декорирана с фреза, следвайки практика от Близкия Изток. Фрезата представя животни, дървото на живота и сфинкс. Вероятно питосът има ритуално значение и бил използван в церемонии.
 |
Модел на храм |
Друг обект е модел на храм, направен от варовик, измазан с гипс. Съдържа няколко части, които били преизползвани в сградата на римското светилище на Афродита. Датира от края на елинистичния период или началото на римския период (около 1 в.пр.Хр). Оброчните храмове са изключително редки обекти (този е единственият, намерен на острова), и принадлежали на важни личности в светилищата.
VSICHKO E MNOGO INTERESNO . BRAVO
ОтговорИзтриванеМного благодаря за обратната връзка!
Изтриване